1 sposób na lepszą organizację czasu.

clock-1140671_1280
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Email -- LinkedIn 0 0 Flares ×

Codziennie mnóstwo spraw i obowiązków na głowie, a ich fabryka wciąż nie przestaje pracować. Momentami jest już wszystkiego dość, a ogarnięcie wszystkiego przyprawia o ból głowy. Człowiek wraca do domu po całym intensywnym dniu i pada ze zmęczenia na kanapie. Czuje się niczym balon, z którego uszło już powietrze. Chaos myśli nawet wieczorem nie pozwala odpocząć, ponieważ ciągle w głowie układa się kolejny dzień. 

Takie dni zdarzają się, szczególnie wtedy, kiedy wiele rzeczy nakłada się jednocześnie. Niestety tak jest, że jest czas kiedy poza standardowymi codziennymi obowiązkami nie ma nic, a znowu jak coś pojawi się dodatkowego to zaraz sto innych spraw. Nie wiem jak Ty, ale ja tak niestety często mam, dlatego podzielę się z Wami pewną metodą, którą poznałem na studiach i bardzo mi się spodobała. Pozwala lepiej zarządzać swoim czasem i dzielić obowiązki tak, aby te najważniejsze udało się zrealizować na 100%. Jest bardzo prosta, choć wymaga chwili czasu po to, aby wszystko sobie dokładnie uporządkować. Pomoże ona odciążyć umysł i lepiej zorganizować każdy dzień. Warto ją wykorzystywać nie tylko wtedy, kiedy wypada wiele rzeczy jednocześnie, ale na co dzień. 

Bardzo skutecznym sposobem na lepsze zarządzanie czasem to METODA ABC.

Opiszę ją bardzo pokrótce i w dość dużym uproszczeniu. Przede wszystkim na początku należy wszystkie zadania spisać na kartce. Dobrze byłoby, żeby żadnego z nich nie ominąć. W następnej kolejności powinno się pogrupować każdą wypisaną kwestię według odpowiednich priorytetów A, B lub C. A oznacza najważniejsze sprawy, które powinny być wykonane dokładnie i w pierwszej kolejności, a ich zaniedbanie będzie niosło negatywne konsekwencje. B to czynności ważne, ale nie tak istotne jak A i można je powierzyć innej osobie lub wykonać nieco później. Grupa C to kwestie mało istotne, które można wypełnić najpóźniej. Na koniec mając wszystkie sprawy uporządkowane według ich istotności można zabrać się za planowanie, rozpisując po kolei każdy dzień. Należy też uwzględnić możliwość wystąpienia różnych niespodziewanych okoliczności, które mogą wpłynąć na opóźnienie wykonania niektórych z czynności, dlatego nie warto zostawiać pilnych kwestii na ostatnią chwilę. 

Jak radzisz sobie z codziennym natłokiem obowiązków? Czy wykorzystujesz także inne metody do organizacji swojego czasu?
________________________________________________
Lubisz ten wpis? Jeśli tak, kliknij koniecznie „lubię to!” poniżej oraz udostępnij wpis innym.  ;)
Polub moją stronę na Facebooku, obserwuj na TwitterzeGoogle+ lub Instagramie. Snapchat: blomatt

8 przemyśleń na temat “1 sposób na lepszą organizację czasu.”

 1. Ciekawy pomysł. Choć nie zapisuję zadań na kartce, a jedynie w głowie, to w gruncie rzeczy opieram się na podobnej zasadzie ich grupowania. Pozdrawiam!

  1. ja też stosuję coś podobnego.

   Korzystam też z innej metody – gdy muszę podjąć jakąś ważną decyzję albo rozwiązać jakiś problem.
   Zapisuję sobie ten problem na kartce którą dzielę na dwie części.
   (taki rodzaj tabelki – po lewej na górze plus a po prawej stawiam znak minus)
   Daję sobie na rozwiązanie problemu/podjęcie decyzji kilka dni.
   W tym czasie przychodzące myśli zapisuję w tej tabelce.
   Zdanie za – wpisuję w części ze znakiem +
   Zdanie przeciw – wpisuję ze znakiem -
   A potem pozostaje podliczyć.
   Jeśli jest przewaga + to decyzja jest pozytywna
   a jeśli jest więcej w rubryce ze znakiem minus to pomysł odrzucam
   albo zastanawiam się jak go udoskonalić/zmienić.

   Proste i pożyteczne
   Pozdrawiam
   i zapraszam na szybki i dietetyczny deser
   :)
   http://odchudzaniejestproste.pl/smaczne-niskokaloryczne-tiramisu-bez-jajek-przepis-light-dieta-odchudzajaca/

   1. MATT pisze:

    Bardzo ciekawy sposób na podjęcie decyzji. Pozdrawiam! ;)

 2. ~Ruda pisze:

  Uwielbiam takie porady :)

 3. Ja ta zasade stosuje od wielu lat , szczególnie w dni z bardzo duża ilością rzeczy do zrobienia. Poza tym tą samą liste spisuje w kuchni jesli chodzi o brakujące produkty.

 4. Cześć.
  Przytoczona metoda ABC sprawdza się w przypadku zarządzania jednoosobowego, gdzie priorytety są wyznaczane i zależne od/dla jednej osoby. Jednak w przypadku zespołu wprowadza już zamęt i powoduje trudności w realizacji zadań. Przekazywanie do wykonania zadań – delegowanie, które są częścią większej całości jedynie z priorytetem, a bez podanego kontekstu – nie ma sensu. W grupie sprawdza się wyznaczanie zdań w oparciu o kontekst całości/projektu, gdzie cel nadrzędny określa priorytet, a nie „widzimisię” jednej osoby. Jak zespół widzi całość prac do wykonania sam doskonale określi priorytety i kolejność zadań. Widząc całość, sprawniej działamy. Tutaj jak to wygląda w praktyce: http://bit.ly/1Byl68o Arkadiusz Gos – KanBo Ewangelista

  1. MATT pisze:

   Dziękuję za słuszną uwagę. Metodę opisałem bardziej w kontekście wykorzystania jej w życiu codziennym, ale w pracy być może tak jak napisałeś nie jest najlepsza. Pozdrawiam! :)

 5. ~minimalissmo pisze:

  ciekawy wpis, zarządzanie czasem ( a tak naprawdę to po prostu naszym życiem) stało się istotne, ja ciągle próbuję, ale do perfekcji mi daleko:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Email -- LinkedIn 0 0 Flares ×